SKU:GZJC-BA-C395-RTR-UP2-PL18EVLITE-PENSU-YBK-CX-SPF7
1/12 RC Hydraulic Heavy Excavator 395F Metal Digger RTR 1.0L Dual Pump Paladin PL18EV LITE Radio
Specification:
Item Condition: New, Assembled and Painted.
Material: Metal, Plastic
Scale: 1/12
Size: 1284*354*491MM
Net Weight: 55KG
Directional Valve: 6CH
Oil Pump: 1.0L, 2PCS
Motor of Pump: 6354 Brushless Motor
ESC of Pump: 80A Brushless ESC
Driving Motor & Rotating Motor: 2830 Brushless Motor
Driving ESC & Rotating ESC: AM32 75A Brushless ESC
Diameter of Boom and Arm Cylinder: 20MM
Cooling Fan: 6000 RPM Cooling Fan
ID: GZJC-BA-C395-RTR-UP2-PL18EVLITE-PENSU-YBK
The Package Includes:?
1/12 RC Hydraulic Excavator Model
Motor
Servo
ESC
Hydraulic System with Double-pump
Light System
Sound System
Smoke Unit
Flysky PL18EV LITE Remote Controller and Receiver
Battery
Charger
The Package Does Not Include:
Hydraulic Oil
Features:
2. Both travel drive and rotation adopt 2830 brushless motors, matched with 75A brushless ESCs.
3. The hydraulic system uses a dual-pump hydraulic system, equipped with 2pcs 1.0L pumps, 2pcs 6354 sensor brushless motors, 2pcs 80A brushless ESCs, 6000-rpm cooling fans, visual oil filter accessories, etc. The bucket cylinder diameter of the boom and arm is 20MM, and the dual-pump hydraulic system can quickly inject hydraulic oil into this large-diameter cylinder. This dual-pump hydraulic system also uses a 6-way reversing valve with an overflow valve, among which 3 ways can be used with additional purchased upgrade parts. 6 quick-connect oil nozzles for upgraded accessories have been connected, and a manual quick release for the bucket is configured to facilitate players to replace different upgraded accessories.